Дбати про захисників

Дата: 17.12.2014 Переглядів: 202

На порядку денному держави – соціальний захист учасників АТО

Два місяці тому, точніше, 11 вересня цього року, за рішенням Уряду була створена Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції. За досить короткий час вона активно запрацювала і встигла чимало зробити для реалізації державної політики у сфері соціального захисту учасників АТО. Про це й розмова з головою Служби Артуром ДЕРЕВ’ЯНКОМ. (Опубліковано в журналі “Вісник Пенсійного Фонду України” в номері 11 за 2014 р.)

Артуре Валентиновичу, розкажіть, будь-ласка, про основні обов’язки новоствореної Служби…

– Якщо коротко, то сфера діяльності Служби у справах ветеранів війни й учасників антитерористичної операції – соціальна та професійна адаптація, психологічна реабілітація військовослужбовців, що звільняються з військової служби і вже звільнених осіб, і учасників антитерористичної операції.

Цілком зрозуміло, що військові, які зараз беруть участь у антитерористичній операції, мають певні пільги. Розкажіть про це детальніше.

– Звісно, громадяни, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України на сході нашої держави, користуються належними їм за законом пільгами. Зокрема на військовозобов’язаних, що були призвані на військову службу під час мобілізації, в особливий період, розповсюджуються пільги, передбачені законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», іншими нормативно-правовими актами.

Скажімо, за громадянами України, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше одного року, зберігаються місце роботи чи посада та середній заробіток. До речі, незалежно від підпорядкування і форми власності підприємства.

Хотілося б зазначити, що військовослужбовцям, призваним на службу під час мобілізації, грошове забезпечення виплачується в порядку та розмірах, установлених для осіб офіцерського складу, осіб рядового сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом. Зокрема військовослужбовцям, які воюють у зоні АТО, встановлена надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 100%.

Військові, що беруть участь в АТО, користуються також пільгами щодо кредитних зобов’язань. Так, військовослужбовцям з початку і до закінчення особливого періоду, а резервістам та військовозобов’язаним – з моменту призову під час мобілізації і до закінчення особливого періоду штрафні санкції та пеня за невиконання зобов’язань перед підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, у тому числі банками, та фізичними особами, а також проценти за користування кредитом не нараховуються.

За безпосередню участь у антитерористичних операціях, здійсненні заходів щодо забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об’єкти, що охороняються, визволення цих об’єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, військовослужбовцям, починаючи з 1 травня цього року, виплачується винагорода в розмірі 100% місячного грошового забезпечення і заробітної плати, але не менш ніж 3000 грн, у розрахунку на місяць.

Виплата винагороди здійснюється також під час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я у зв’язку з пораненнями (контузіями, травмами, каліцтвами), отриманими під час участі у зазначених операціях і заходах.

Окрім цього, військовослужбовцям можуть надаватися відпустки за сімейними обставинами та через інші поважні причини зі збереженням грошового забезпечення тривалістю не більше 10 календарних днів.

Військовим, які були призвані на службу у зв’язку з мобілізацією та звільняються зі служби після ухвали рішення про демобілізацію (крім військовослужбовців строкової військової служби), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 4% відл місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний місяць служби, але не менш ніж 25% місячного грошового забезпечення. Допомога виплачується з розрахунку місячного грошового забезпечення (без урахування винагород), на яке має право військовослужбовець на день звільнення.

Хотілося б додати, що з метою заохочення наших військових, Президентом України 19 травня 2014 року видано Указ №480, згідно з яким дозволяється, зокрема Міністерству оборони України, під час проведення антитерористичної операції присвоювати в порядку заохочення чергові військові звання до полковника (капітана 1 рангу) включно, незалежно від займаної посади та строків вислуги у відповідному званні.

Але для того, щоб мати пільги та соціальні гарантії, учасникам антитерористичної операції необхідно отримати статус учасника бойових дій.

А чи всі військові, які беруть участь в АТО, можуть одержати статус учасника бойових дій? І наскільки захищені нині, скажімо, бійці добровольчих батальйонів?

– Відповідно до законодавства, учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці та працівники Збройних сил України, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність держави і брали безпосередню участь в антитерористичній операції.

Є проблема лише з тими підрозділами, які ще ніде не стоять на обліку і нікому не підпорядковані. Це 5-й і 9-й батальйони Добровольчого Українського корпусу Правого сектору та підрозділ ОУН. Всі інші добровольчі батальйони підпорядковані Міноборони, МВС, Нацгвардії, СБУ тощо, тож знаходяться у законодавчому полі.

Щодо питання про надання учасникам АТО статусу учасників бойових дій, то воно справді актуальне. При Службі працює Міжвідомча комісія з питань розгляду матеріалів про надання статусу учасника бойових дій особам, які брали участь у проведенні антитерористичної операції. Наприклад, станом на 10 листопада на розгляд комісії було внесено 1932 справи. Розглянуто 1430 справ і надано статус учасника бойових дій 1353 учасникам АТО. Матеріали на 77 осіб з різних причин направлено на доопрацювання у відомчі комісії.

Розкажіть детальніше, що є підставою для надання такого статусу і чи треба особисто звертатися військовослужбовцям до згаданої комісії?

– Підставою для надання статусу учасника бойових дій є документи про безпосереднє залучення осіб до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення чи прибуття у відрядження до районів проведення АТО, перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту інтересів України. Це витяги з наказів, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних розслідувань за фактами отримання поранень.

Процедура надання статусу учасника бойових дій особам, які стояли на захисті України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, визначена відповідним Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №413 від 20 серпня 2014 року.

Відповідно до Порядку, як я уже згадував, утворена і працює міжвідомча комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, до складу якої входять фахівці Міноборони, МВС, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Управління державної охорони, Адміністрації Держспецзв’язку, ДСНС, ДПтС. У кожному з вищезазначених міністерств та інших державних органів утворено відповідні відомчі комісії, що вивчають документи, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, а також працівникам зазначених відомств, та подають їх на міжвідомчу комісію для ухвали відповідних рішень.

Якщо ж командир чи начальник військової частини або інший керівник установи, закладу до відомчої комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, не подає, то військовослужбовець може самостійно звернутися до відповідної відомчої комісії.

Аналогічно відбувається й надання статусу учасника бойових дій і працівникам підприємств, установ та організацій, які залучалися і брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення.

Чи запроваджено нині якісь заходи для підтримки сімей загиблих військовослужбовців?

– Звичайно. Членам сімей загиблих призначається і виплачується одноразова грошова допомога у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату смерті, рівними частками членам сім’ї, батькам та утриманцям загиблого військовослужбовця. Сьогодні це 609 тис. грн.

Стосовно тих учасників АТО, які воювали і загинули, але не були на обліку, то тут є проблема. Адже сім’ї цих людей сподіваються на фінансову підтримку від держави. Але як тепер це узгодити з законодавством, документально? Доводити це складно, хоча треба, можливо, навіть через суди. Також було б доцільно за ініціативи нашої Служби, за сприяння Мінсоцполітики і народних депутатів внести зміни у законодавство для виправлення такої соціальної несправедливості.

Михайло КАМЕНСЬКИЙ (для «Вісника»)

Біографічна довідка

ДЕРЕВ’ЯНКО Артур Валентинович

Народився 19 листопада 1964 року у Кіровограді. У 1986 році закінчив Київське вище загальновійськове училище ім. М.В. Фрунзе. У 1986–1988 роках виконував інтернаціональний обов’язок у Республіці Афганістан. За успішне виконання бойових завдань нагороджений орденом «Червоного прапора», трьома орденами «Червоної зірки». Пізніше, у 90-х роках, брав участь у місії миротворчих сил в колишній Югославії.

У 1993–1994 році навчався у командно-штабному коледжі морської піхоти США У 2006-му закінчив Івано-Франківський національний університет нафти і газу.

У 2012 році нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня.

Удостоєний інших державних відзнак. Полковник запасу.

Головою Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції призначений 10 вересня 2014 року.