ДО УВАГИ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ!

Дата: 24.12.2014 Переглядів: 523

До Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції надходять  звернення депутатів місцевих рад щодо надання статусу учасника бойових дій та призначення пільг учасникам антитерористичної операції та членам їх сімей. Зокрема депутати підіймають питання надання пільг членам сімей учасників АТО лише на підставі довідок, які видаються бійцям АТО.

Відповідно до абзацу другого статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Керуючись Положенням про Державну службу України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (далі – Положення), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 року № 416, Служба відповідно до покладених на неї завдань організовує та координує роботу з надання статусу учасника бойових дій, зокрема проводить засідання міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасниками бойових дій осіб, які брали участь в антитерористичній операції.

Статус учасника бойових дій надається згідно з Порядом надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (далі – Порядок),  затвердженим постановою  Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413.

Рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (далі — міжвідомча комісія), яка утворюється Службою із включенням до її складу фахівців Міноборони, МВС, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Управління державної охорони, Адміністрації Держспецзв’язку, ДСНС, ДПтС, військових формувань.

Відповідно до пункту 2 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302, підставою для надання ветеранам війни передбачених законодавством пільг і компенсацій є відповідне посвідчення, що підтверджує їх статус.

Згідно з пунктом 9 Порядку посвідчення учасника бойових дій і нагрудний знак особам, яким надано статус учасника бойових дій, видаються органами Міноборони, МВС, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, АдміністраціїДержспецтрансслужби, Управління державної охорони, Адміністрації Держспецзв’язку, ДСНС, ДПтС, а також органами соціального захисту населення за місцем їх реєстрації.

Громадяни, яким надано статус учасника бойових дій, користуються  пільгами, встановленими статтею 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

На сім’ї загиблих під час проведення антитерористичної операції військовослужбовців поширюється дія статті 15 Закону України“Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Це реальні механізми соціального захисту. І вони працюють.

Надання права одержання пільг на житлово-комунальні послуги членам сімей учасників АТО на підставі лише довідок, про що йде мова у зверненні депутатів окремих міських рад, чинним законодавством не передбачено.

Служба інформує, що з моменту створення міжвідомча комісія працює у прискореному режимі і щотижнево на своїх засіданнях розглядає документи, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій. Інформуємо, що станом на 18 грудня 2014 року статус учасника бойових дій надано 6 100 особам.

Разом з тим, Служба вважає, що процедуру надання пільг з державного бюджету не можна спрощувати. У деяких  органах місцевого самоврядування пропонують вже сьогодні на місцях надавати пільги за довідкою учасника АТО. Довідка пробезпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є одним з основних документів для розгляду матеріалів про визначення учасниками бойових дій.  Проте, як повідомлялося вище, підставою для надання ветеранам війни передбачених законодавством пільг і компенсацій є відповідне посвідчення, що підтверджує їх статус.

У той же час, враховуючи досвід окремих органів місцевого самоврядування (Львівської, Київської міських рад щодо надання учасникам АТО та членам їх сімей житла, ремонту житлових приміщень, рішень про виділення земельних ділянок, встановлення пільгового режиму оплати житлово-комунальних послуг, надання інших компенсацій) пропонуємо депутатам міських рад у разі необхідності розглядати питання про надання учасникам АТО та членам їх сімей відповідних пільг та компенсацій за рахунок коштів місцевого бюджету на підставі довідок чи інших необхідних документів за рішенням місцевих рад.

Держава сьогодні знаходиться у стані війни. В цих умовах шукати додатковий ресурс для того щоб мати можливість змінити механізм надання пільг  – завдання нелегке. Країна як може допомагає свої захисникам. Ми розуміємо бажання депутатів допомогти водночас всім учасникам АТО та членам їх сімей, спростивши визначений чинним законодавством порядок надання пільг, але в такому разі країна опиниться перед проблемою різкого одночасного збільшення кількості пільговиків, в тому числі тих, хто не має відношення до АТО, або сфабрикував чи купив жадану довідку.   

З повним текстом Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, також матеріалами та роз’ясненнями щодо надання статусу учасника бойових дій, порядку отримання посвідчення учасника бойових дій,  отримання пільг учасникам антитерористичної операції можна ознайомитись на  банері Служби “Соціальний захист учасників антитерористичної операції” за адресою: http://www.dsiv.gov.ua/SocZahATO/Forms/AllItems.aspx 

Адреса міжвідомчої комісії: пров. Музейний, 12, м. Київ, 01001, т. 281-08-54