Як повернути якість життя постраждалим в АТО

Дата: 17.12.2014 Переглядів: 87

Про це йшлося під час засідання круглого столу, який відбувся 27 листопада 2014 року у приміщенні ГУАМ, що знаходиться у центрі столиці України. Ініціаторами та організаторами заходу виступили Науковий центр «Верітас» разом з компанією «Рінофарм» та Агенством розвитку бізнесу.

Серед трьох десятків учасників заходу, зокрема і Посла Республіки Молдова в Україні п.Іона Стевіле, були і представники Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.

Модератором круглого столу виступила доктор медичних наук, академік Європейської академії природничих наук, лікар вищої категорії і науковий керівник із біомедичних проблем НЦ «Верітас» Уляна Лущик.

Зважаючи на продуманий і різноплановий добір учасників круглого столу – фахівців з питань медицини, психології, реабілітації, волонтери, фахівці-експерти з психонейрореабілітації та представників державних органів влади обговорення актуальних питань було цікавим та корисними для всіх. І в першу чергу для учасників АТО, які теж взяли участь в круглому столі.

Три години, які були визначені регламентом, пройшли дуже швидко. Організатори і всі учасники дійшли висновку про важливість та нагальність вирішення піднятої проблеми для нашого суспільства. А ще пропонувалося систематизувати засідання у такому колі і розглядати їх як всеукраїнський проект направлений на допомогу постраждалим в антитерористичній операції на сході України.

За результатами обговорення учасники круглого столу обговорили і прийняли змістовну резолюцію «Повернемо якість життя пораненим в АТО», до обговорення та виконання якої долучилися і представники Служби.

В ній учасники круглого столу звертаються до громадян України, державних органів, політичних партій з пропозицією щодо конкретної роботи з вирішення питання довготривалої психонейрореабілітації постраждалих, поранених в АТО та переселенців із зони АТО.

Зокрема з ознаками посттравматичного постстресового синдрому, з численними комбінованими тілесними травмами від вогнепальної зброї, з дифузними пораненнями осколками від снарядів, баротравмами та механічними травмами тіла, психологічними травмами.

За наявною в організаторів інформацією, понад 60 осіб сьогодні потребують протезування однієї або кількох кінцівок. Понад 300 осіб потребують психологічно-психіатричного супроводу. Практично всі причетні до АТО потребують тривалого психологічного припрацювання, психологічної та соціальної реабілітації, чим, зокрема, безпосередньо займається і Служба.

Різні фахівці-експерти та представники військових госпіталів, народні депутати України, працівники реабілітаційних центрів, протезувальних підприємств, бійці АТО, лікарі та медпрацівники, керівники волонтерських рухів при вирішенні національної проблеми відновлення поранених в зоні АТО визнають, що різноманітні точкові проекти громадськості, які існують сьогодні є спробами локального ситуативного вирішення проблеми на певних місцях і часто носить поверхневий характер.

На переконання учасників обговорення, сьогодні потрібна консолідація різних ідей, проектів, напрямків, асоціацій для раціонального використання коштів і водночас професійного коучингу та аудиту зробленого по відновленню кожного з учасників АТО.

Саме це і можна вважати найпершим завданням, метою проведення круглого столу, який відбувся в приміщенні ГУАМ. Наступний подібний захід заплановано провести 23 грудня поточного року.