АНОНС. ВЕЧІР ПАМ’ЯТІ ЗАГИБЛИХ ПІД САВУР-МОГИЛОЮ

Дата: 03.08.2016 Переглядів: 192

У п’ятницю, 5 серпня, відбудеться вечір пам’яті загиблих під Савур-Могилою. Початок заходу о 13:00 у Конференц-залі (кім. 117) Центрального будинку офіцерів, вул.Грушевського 30/1.

Мета заходу – згадати про буремні події на сході України, зібрати сім’ї загиблих, яких об’єднало спільне горе та бійців, які брали участь у боях та отримали порання.

Бойові дії за ключову, на півдні Донецької області, висоту Савур-Могила влітку 2014-го року залишаються білою плямою історії за своїм масштабом. Рідкісні публікації і спогади очевидців не показують загальну картину боїв, які стали ключовими для подальших подій в Іловайську.

Відповідно до офіційних джерел, від Збройних сил України у тих подіях брали участь 25-а окрема повітряно-десантна бригада, 30-а окрема механізована бригада, 51-а механізована бригада, 72-а окрема механізована бригада, 79-а окрема аеромобільна бригада, 42 ОМПБ. Від ГУР МО брав участь 3 оп СпП. У боях також брали участь бійці Правого сектора ДУК.

 Гора була взята українськими військами. Проте, внаслідок серпневого наступу російських військ, знову перейшла під контроль бойовиків.

Командували операцією Павло Процюк, Темур Юлдашев та Ігор Гордійчук.

12 днів українські військові тримали оборону Савур-Могили. Уночі 25 серпня полковник Ігор Гордійчук віддав наказ про відступ. Його група виходила ночами з оточення, рухалися до найближчих українських підрозділів. На той момент у них закінчилася вода і паливо для генератора, зв’язок підтримувалася тільки за допомогою ненадійною мобільного зв’язку. Вони також були вже оточені російськими військами.

Однак росіяни фактично пропустили момент відходу. Це дало можливість двом нашим групам піти без втрат. Йшли в загальному напрямку до Іловайська, де, як вони знали, перебувало досить потужне угруповання. Але ця ідея лише привела до ще більшої трагедіі. Група Гордійчука, пройшовши 60 км по тилах противника, дісталася до українських сил і повністю розділила гірку долю виходу з Іловайська.

На сьогодні на висоті Савур-Могила з’явився пам’ятник усім загиблим воїнам, які боролися за Україну. Пам’ятник встановили миколаївські десантники.

Поки ми не можемо критикувати події. Це робота для істориків. Ми лише можемо згадати загиблих героїів та об’єднати всіх на цьому заході.

Організатор заходу  – Громадська організація “Українська асоціація інвалідів АТО” за підтримки Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.

 Акредитація журналістів: 093 206 74 72; 068 850 27 26, ua.i.ato@ukr.net – Катерина