Досвід Коростенського Центру соціально-психологічної реабілітації. Програма «Відродження або повернення додому»

Дата: 07.10.2015 Переглядів: 352

Реалізація програми «Відродження або повернення додому» ведеться згідно Комплексної програми діяльності Коростенського Центру соціально-психологічної реабілітації населення та його інформування з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи (далі – Центр), яка носить назву «Захист. Інформування. Реабілітація».

Комплексна програма покликана сприяти реалізації Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», постанов і розпоряджень Кабінету Міністрів України щодо соціального захисту даних категорій населення та надавати соціально-психологічну допомогу ветеранам війни, учасникам АТО та членам їх сімей.

Центром на початку жовтня 2015 року завершена робота по програмі в 30-й окремій механізованій бригаді міста Новоград-Волинського, яку розпочато в липні 2015 року. Програма роботи з учасниками АТО, їх сім’ями та з сім’ями загиблих воїнів проходила в 4 етапи. 1 етап: у військовій частині проводились бесіди та налагодження контакту з військовими, які перебували в зоні АТО та діагностика наявності, виду та рівня ПТСР; налагодження контакту з родинами бійців, які загинули в зоні АТО.

Протягом 2-х днів охоплено 48 бійців та 16 сімей загиблих . Надана інформація про діяльність Центру, особливості роботи психолога та різниця між психологом і психіатром, а також про симптоми ПТСР. Після налагодження контакту проведена діагностика на рівень виявлення ПТСР, та бійці заповнили анкети (зворотній зв’язок).

Безымянный4Що стосується сімей загиблих, то жінки прийшли перший раз на зустріч з психологом. Раніше жінки не мали бажання спілкуватися з військовим психологом, оскільки була присутня недовіра. Та у відвертій розмові зізналися, що військова частина нагадує про болючі втрати. Перша така зустріч, за словами жінок, стала поштовхом для їх подальшого спілкування, зокрема і з психологом.

На 1 та 2 етапах була проведена та оброблена діагностика на рівень виявлення посттравматичного стресового розладу. Спираючись, на результати дослідження рівня прояву ПТСР в учасників АТО, розроблено і проведено групове заняття 17 вересня 2015 року в 30-тій ОМБ м. Новоград-Волинського, це був третій етап роботи по програмі. Протягом дня охоплено 14 сімей загиблих бійців та 21 військовослужбовець, що повернулися з зони АТО. На зустрічі особливу увагу приділяли гіпертривожним реакціям та реакції уникнення. Мета заняття полягала в ознайомленні бійців з релаксаційними методами подолання психоемоційної напруги після повернення та під час перебування в зоні АТО, зниження затиснутості м’язів та відновлення психофізичного балансу.

Безымянный2Використання прийомів релаксації – є засобом, що дозволяє цілком розслабитись і знайти душевну рівновагу. Також психологи Центру зустрілися з родинами бійців, які загинули в зоні АТО. Друга зустріч з жінками передбачена 3-м етапом програми «Відродження або повернення додому», мала на меті проведення тренінгового заняття, орієнтованого на ознайомлення з релаксаційними методами подолання психоемоційної напруги. В тренінговому занятті взяли участь 14 жінок.

По закінченні зустрічей на 1 та 3 етапах, всі бійці та жінки загиблих йшли на зворотній зв’язок, тобто заповнювали анкети. Всі мали можливість висловити свою думку. В зворотньому зв’язку від бійців, загалом, були позитивні відгуки (все дуже цікаво, все доцільно, корисним є те, що можна висловити свої проблеми після повернення з АТО. 76% учасників заняття будуть використовувати отримані навички в подальшому житті, а 40% учасників АТО відмічають потребу в зустрічах з психологом), але мали місце й такі, що були незадоволені і не бачили в цьому сенсу. За результатами анонімного анкетування жінок, можна зробити висновок, що матеріали, викладені на занятті, також зацікавили жінок і були корисними, більшість з них потребують психологічної допомоги. Наприкінці зустрічі передано гуманітарну допомогу з Великобританії – одяг для дітей загиблих бійців.

Безымянный3Всього було охоплено під час роботи за програмою «Відродження або повернення додому» 69 бійців, які повернулися із зони АТО, а також відмічено 30 звернень жінок сімей загиблих в зоні АТО. Хотілося б відмітити доброзичливе відношення командирського складу військової частини та їхню готовність йти назустріч у побажаннях та проханнях психологів.

Дуже приємно було отримати подяку як окремо психологам, так і колективу Центру в цілому за високий професіоналізм, небайдужість до майбутнього України та підтримку бойового духу військовослужбовців Новоград-Волинського гарнізону. В подальшому Центр планує продовжувати працювати в військових частинах Житомирської та інших областей України, надавати психологічну допомогу військовослужбовцям, що повернулися з зони АТО, їх сім’ям та сім’ям загиблих бійців.

Безымянный-6Досвідом ділилася заступник директора, психолог ЦСПР Людмила Пінська