“Молоді ветерани неоголошеної війни. Бути на життєвій передовій”

Дата: 04.02.2015 Переглядів: 312

Для цих чоловіків захист країни – не гарні слова, а справа честі. Саме вони складають нову категорію ветеранів, що з’явилася в Україні минулого року та кількісно зростає щомісяця. Тепер піклування про тисячі захисників має бути «залізним» обов’язком держави. Саме для цього створена Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.

Голові Держслужби Артуру Дерев’янку ми адресували питання, які надходять до юридичного штабу допомоги військовим у Кіровограді, запити волонтерів та бійців, які лікуються в обласному госпіталі для інвалідів Вітчизняної війни.

Почали із цифр. Станом на 30 січня цього року статус учасника бойових дій вже надано 13461 особі. На розгляд Міжвідомчої комісії внесено 14139 справ учасників АТО. (На початку листопада, коли Артур Валентинович давав «РК» перше інтерв’ю, статус УБД отримали 1917 осіб. – Авт.). За три місяці – тисячі справ та рішень.

За кожною справою – доля людини, її надії. Отже, ваш колектив працює у режимі подвійного навантаження?

– Це справді так. Міжвідомча комісія розглядає документи, надіслані відомчою комісією, при потребі заслуховує пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків, представників державних органів та в тижневий строк з дня надходження документів приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій, про що інформує відомчу комісію. (Хоча на розгляд заяв передбачено місячний термін). Для цього доводиться працювати по дванадцять годин, часто і у вихідні дні.

Наразі повернено на доопрацювання у відомчі комісії 153 справи, 22 особам відмовлено у наданні статусу. Основна причина повернення на доопрацювання – неналежним чином оформлені документи. Відмови пов’язані з відсутністю відповідного документального підтвердження участі конкретної особи у заходах  АТО.

Який на сьогодні чинний нормативно-правовий акт визначає межі зони АТО?

– Як відомо, Кабінет Міністрів України (розпорядження  №1079-р від 5 листопада 2014 року) зупинив дію свого попереднього рішення  (розпорядження №1053-р від 30 жовтня 2014 р.), яким був затверджений  перелік населених пунктів, що входять в зону АТО.

Проте це не вплинуло на процес чи можливість отримання учасниками АТО статусу учасників бойових дій.  Порядок отримання військовослужбовцями, задіяними в АТО, статусу  УБД,  регулюється Постановою  № 413 від 20 серпня 2014 р. В Порядку чітко сказано, що територію проведення АТО визначає Антитерористичний центр при СБУ. Тому виписка із наказу  керівництва  АТЦ про участь конкретної особи  в  АТО є обов’язковим документом  у  кожній справі на отримання статусу учасника бойових дій.

Чи є зрушення щодо надання статусу учасника бойових дій бійцям добровольчих батальйонів, волонтерам, в тому числі медикам?

Станом на 27.01.2015 зміни до законодавчих актів щодо надання можливості встановлювати статус учасника бойових дій бійцям добровольчих батальйонів та волонтерам не внесені.Для вирішення цієї проблеми Службою розроблено проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо гарантій соціального захисту осіб, які захищають незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України». Законопроект направлено на погодження до відповідних органів виконавчої влади.

Відповідно до частини шостої статті 4 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» до участі в антитерористичній операції можуть бути залучені центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від підпорядкованості і форми власності, їх посадові особи, а також громадяни за їх згодою за рішенням керівництва антитерористичної операції.

Якщо до міжвідомчої комісії надійдуть документи щодо співробітників закладів охорони здоров’я, які підтвердять їх залучення керівництвом антитерористичної операції до виконання завдань АТО в районах її проведення, – це буде підставою для надання таким особам статусу учасника бойових дій.

Як просувається створення Єдиного реєстру учасників АТО?

– У Службі такий вже створено. Всі дані про осіб, які надходять  до Служби, одразу вносяться до Реєстру. Станом на 30 січня до бази Реєстру вже внесено дані на 14139 осіб.

Як вирішуються питання протезування? Чи є в Україні виробники, які виготовляють якісні протези? Останнім роками ця галузь фінансувалася не надто щедро. Захисникам та їхнім родинам треба знати, що протезування – не лише їхня проблема, бо люди збирають кошти через волонтерів, соцмережі…

– Постраждалим внаслідок антитерористичної операції держава гарантує безоплатне та позачергове забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації, незалежно від установлення їм інвалідності. Протезування відбувається за умови, якщо в учасників АТО є медичні показання для забезпечення засобами реабілітації.Індивідуальні заявки на їх безкоштовне виготовлення виконують на 71 протезно-ортопедичному підприємстві, в т.ч. на 15 державних. Усі ці підприємства використовують сертифіковані як вітчизняні, так і іноземні комплектуючі, забезпечують вчорашніх бійців АТО якісними та надійними засобами реабілітації. Це дозволяє без ризику для здоров’я допомагати людям відновлювати втрачені функції та отримати реальну  можливість повернутися до активного життя.

Служба, як кажуть,  тримає руку на пульсі цього болючого питання. Ми проводимо щотижневий моніторинг ситуації та персональних потреб учасників АТО, яким необхідне протезування (ортезування) або інші види технічних та інших засобів реабілітації.

На сьогодні 38 поранених бійців уже отримали протезно-ортопедичну допомогу,з нихза кошти державного бюджету – 35 осіб.Це заслуга колективів Дніпропетровського, Київського, Львівського  КЕПОП та Миколаївського ДЕПОП, також протезно-ортопедичної майстерні «Ескулап» м. Луцька; Українського центру реабілітації ветеранів Афганістану м. Києва; ТОВ «Ортотех-Сервіс ГмбХ», ТОВ «Ортез», ТОВ «Центр протезування «Едвардс», ТОВ «Турбота», ТОВ «ОртСабо-«СЦЗ», ТОВ «СПОП «АЄ.Брік», УкрНДІ протезування. Для трьох захисників протези придбані за спонсорські кошти (Харківське КЕПОП, ТОВ «СПОП «АЄ.Брік», Польща).

У 25 людей розпочато процес протезування. 50 хлопців наразі потребуватимуть протезно-ортопедичної допомоги, але ще не готові до протезування за станом здоров’я, ще лікуються.

Видатки на протезно-ортопедичні вироби та інші  засоби реабілітації поранених  бійців АТО у 2015 році покриватимуться за рахунок захищеної бюджетної програми «Заходи із соціальної трудової та професійної реабілітації інвалідів». Обсяг цієї програми збільшено порівняно з минулим роком на 173,9 млн. грн. (Загальний обсяг програми становить 817,4 млн. грн.)Практичну допомогу в забезпеченні протезами нададуть органи соцзахисту населення.

Фахівці Служби постійно навідуються у Головний військовий клінічний госпіталь, консультують пацієнтів щодо забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації, знайомлять їх з каталогами ТЗР і переліком протезно-ортопедичних підприємств, зокрема вітчизняних,  які видадуть направлення на забезпечення необхідними протезами.

Важлива ланка лікування – реабілітація в усіх аспектах. При Кіровоградському обласному госпіталі для інвалідів Вітчизняної війни активно працює Центр медико-психологічної реабілітації «КОМ-ПАС». Як із подібними центрами загалом?

– Державним бюджетом на 2015 рік передбачена бюджетна програма «Заходи з психологічної реабілітації постраждалих учасників антитерористичної операції» з обсягом фінансування 49 997,2 тис. гривень. На сьогодні Службою розроблено проект постанови Кабміну «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів з психологічної реабілітації постраждалих учасників антитерористичної операції», який визначить механізм використання цих коштів. Будуть задіяні відповідні медичні та санаторно-курортні заклади незалежно від форм власності та підпорядкування, їх структурні підрозділи в різних областях. Уже проводиться реабілітація учасників АТО в госпіталях ветеранів війни. (Кіровоградський госпіталь у цьому плані один із перших.-Авт.)

На офіційному сайті Служби  є інформація щодо видів реабілітації, порядок направлення учасників АТО на реабілітацію в госпіталі ветеранів війни, адреси та контактні телефони госпіталів.

Крім того, за розпорядженням Кабміну, до сфери управління Держслужби передані  центри соціально-психологічної реабілітації населення та його інформування з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, що знаходяться в м. Боярка, смт Бородянка, смт Іванків, м.Славутич Київської області та м. Коростень Житомирської області. Психологічна реабілітація ветеранів війни та учасників антитерористичної операції буде здійснюватись у тому числі на базі названих центрів.

У Кіровограді встановлюють пам’ятні дошки загиблим на будівлях закладів, де вони навчалися. Поки що це робиться з ініціативи місцевої влади та за кошти благодійників. На рівні держави передбачаються заходи з увічнення пам’яті героїв?

– Такі заходи на державному рівні не лише плануються, багато чого вже робиться. Наша Служба спільно з Мінсоцполітики працює над проектом розпорядження Кабінету Міністрів України «Про заходи з увічнення пам’яті захисників України на 2015–2020 роки». В ньому, зокрема,  передбачено увічнення пам’яті воїнів, які виявили мужність та героїзм при захисті України під час антитерористичної операції. Також передбачається алгоритм встановлення пам’ятних знаків (пам’ятників, меморіальних дощок тощо); найменування (перейменування) іменами Героїв об’єктів місцевої інфраструктури (площ, вулиць, провулків), навчальних закладів, створення музеїв, встановлення іменних нагород, премій та стипендій тощо.

Відділ меморіальної роботи Служби запланував створення Інтернет проекту – Єдиного Національного web-меморіалу «Герої не вмирають». Тут розмістятьфото з місць поховань воїнів, які захищали Україну під час антитерористичної операції, вичерпну інформацію про них. Віртуальний меморіал допомагатиме в недалекому майбутньому вшанувати кожного, дізнаватися правду про цю війну наступним поколінням.

–  Як прокоментуєте резонанс навколо видачі статусів УБД чиновникам?

– Міжвідомча комісія з надання статусу учасника бойових дій працює у відповідності до чинного законодавства.  Скарг і звернень щодо «липових» статусів можновладців до Служби не надходило.

До слова. У січні заступника міністра регіонального розвитку Дмитра Ісаєнка звільнили з посади через неправомірне отримання ним статусу учасника АТО. Нардепи змусили чиновника відмовитися від статусу, мовляв, неприпустимо прикриватися ним для уникнення люстрації.

 Дякуємо за допомогу в підготовці матеріалу керівнику прес-служби Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції Михайлу Камінському. 

автор: Тетяна Корінь
сайт: www.rk.kr.ua