Пам’ять про борців за свободу України увічнять на Бердянщині

Дата: 26.10.2018 Переглядів: 23

Головний спеціаліст Східного міжрегіонального відділу Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції Тимур Книш 24 жовтня взяв участь у круглому столі, присвяченому увічненню пам’яті учасників Української демократичної народної партії, що відбулась у  с. Новотроїцьке Бердянського району Запорізької області.

Як було наголошено під час заходу, це була єдина на Бердянщині підпільна антибільшовицька організація, яку в 1925 році заснував голова сільської ради Іван Миронець. Кістяк осередку складали активні учасники Української революції 1917-1921 років та «просвітяни». Найбільш активними були Петро Вербецький, Микола та Анна Сушко, Олексій Сірий та Микола Харчук. Спільною метою було підняти національно-визвольне повстання, вигнати російських окупантів та відновити Українську Народну Республіку. Для цього члени організації намагалися налагодити випуск листівок, потайки  діставали свинець для набору, папір, фарбу.

На жаль, збутися цим планам не судилося. У 1929 році на слід патріотів вийшли чекісти, 28 підпільників заарештували, а 13 з них  розстріляли. Інших засудили до п’яти  років концтаборів. Врятуватися вдалося лише Івану Рогозному та Кошелю, які втекли з-під варти.

Представник Служби Тимур Книш, який тривалий час перебував у полоні терористів у підвалах Донецького управління СБУ, зауважив, що там і досі зберігається багато архівних справ щодо «ворогів народу», «петлюрівців» та «буржуазних націоналістів» з нашої області. Після звільнення Донбасу, на його думку, необхідно ретельно проаналізувати їх та повернути з небуття  імена борців з комуністичним режимом.

За підсумками заходу вирішено до Дня Соборності України встановити на будинку сільської ради інформаційну дошку на честь патріотичного підпілля.