Роль української мариністики у героїко-патріотичному вихованні молоді

Дата: 21.12.2015 Переглядів: 126

Мабуть, важко знайти серед офіцерів – ветеранів флоту людину, яка б свого часу не зачитувалася книжками військового моряка-ветерана Другої Світової війни – киянина Костянтина Кудієвського. Його роман – легенда «Пісня синіх морів» стала гімном морській романтиці, вірності коханню, флотському товариству. Друга його книга – «Гіркі тумани Атлантики» правдиво розповідала про важку службувійськових, а ще більше – про працю цивільних моряків, кораблі яких перевозили через океани військові вантажі, отримані по «ленд-лізу», і кожної миті чекали на атаку з неба чи з під води. Такі книги наче свіжим океанським повітрям надихали юнаків на самовіддане служіння флоту.

Ця книжка вже рарітетВиховані на кращих творах вітчизняних мариністів, багато з ветеранів флоту й самі вирішили взяти в руки перо. Це навіть спричинило свого часу необхідність створення Всеукраїнської спілки письменників – мариністів. То ж учасники зборів Ради Організації ветеранів України з особливим теплом і зацікавленістю сприйняли презентацію книги капітана 1 рангу у відставці Олександра Самохвалова «Витязі підводних глибин», підводні човни під командуванням якого пройшли всіма океанами світу.

Ветерани обступил автора - Олександра СасмохваловаНадзвичайну зацікавленість ветеранів викликала чергова книга кандидата історичних наук капітана 1 рангу у відставці Петра Калугіна – альбом – довідник «Морська слава у пам’яті нащадків». Автор виконав колосальну працю, зібравши у одній книжці пам’ятники військовим морякам, які стоять в Києві і Одесі, Херсоні і Миколаєві, Ізмаїлі, Каневі, с. Сухолуччя Київської області, Вінницькій, Дніпропетровській, Житомирській та інших областях.

Ветерани розповідали про те, що кожний з них може зробити на своєму місці – велику чи маленьку, але головне – корисну справу. Так, у Миколаїві добре відомий своїми справами клуб мариністів «Золота ладдя». Серед багатьох творів миколаївців учасники зборів особливу увагу приділили книзі миколаївського краєзнавця, вченого, конструктора Юрія Крючкова, який написав монументальну книгу про історію будівництва підводних кораблів всього світу. А перу Василя Бабича належать не менш монументальні праці, такі, як «Миколаїв та його авіаносці».

Учасники зборів дійшли до висновку, що майже кожний з ветеранів флоту може зробити свій внесок у збереження історії Військово-морських сил та донесення її до молодого покоління.

Так, як це роблять морські офіцери Сергій Смолянніков, Григорій Олійник, Андрій Данилов, Владислав Мацкевич, Ігорь Нейман, Анатолій Галишевський та багато інших. Голова Всеукраїнської організації підводників Сергій Шабовта пише і сам яскраво виконує чудовіпісні на морську тематику.

Прикладом плідної живої роботи з молоддю є діяльність Юрія Соловйова, презентувавшого учасникам зборів книжку «Підводний човен «Білоцерківець». Звичайно, що такого підводного човна не існує. Проте, існує ветеранська організація, якою керує Юрій Володимирович. Ветерани флоту – білоцерківці – часті гості у дітей, своїм власним прикладом вони виховують у молоді любов до моря та Військово-морського флоту.

Ветерани флоту сподіваються і вірять, що колись із сьогоднішньої малечі, вихованої на кращих творах мариністів – книгах, кінокартинах, піснях, вийдуть в життя люди, які поведуть в море нові кораблі. І ветерани флоту їм в цьому допоможуть.