Спільний брифінг Ольги Богомолець і Артура Дерев’янка з питань психологічної реабілітації учасників АТО

Дата: 31.08.2015 Переглядів: 323

Київ, 31 серпня 2015 року – Держава виділила майже 50 мільйонів гривень на психологічну реабілітацію учасників АТО. Але ці кошти на сьогоднішній день не можуть бути використані у зв’язку з тим, що кількість тих, хто може скористатися цими коштами і подає на тендери, дуже мала.

Про це під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі заявила Ольга Богомолець, народний депутат від фракції Блок Петра Порошенка, Голова парламентського Комітету з питань охорони здоров’я. Вона закликала подавати документи та брати участь у тендерах тих, хто бажає та має можливість допомагати військовослужбовцям. Це можуть бути як великі медичні центри, так і малі установи, чи приватні особи. «Згідно аналізу українських лікарів, у медичній реабілітації є потреба у майже 60% учасників АТО, у фізичній – майже у 30% і понад 90% учасників військових дій потребують психологічної реабілітації», – зазначила Ольга Богомолець, адже їм складно адаптуватися до умов цивільного життя.

Як розповів Артур Дерев’янко, голова Державної служби у справах ветеранів війни та учасників АТО, щоб охопити по максимуму територію України щодо надання психологічної реабілітації для учасників АТО, було запропоновано 116 лотів. Аби вони покривали по 5 районів у кожній області, щоб задіяти усі як медичні, так і немедичні заклади, державні та недержавні, для надання цієї психологічної допомоги військовослужбовцям. «Але у результаті маємо одне – 10 серпня відбулося розкриття тендерних пропозицій, і з 116 лотів зіграли тільки 6. Це Київ, Харків, Кіровоград і Кіровоградська область», – заявив Артур Дерев’янко.

Він висловив здивування, що медичні заклади, які мають можливість займатися реабілітацією військових, передусім, – шпиталі Другої світової війни, не вийшли на тендер, можливо, через недоусвідомлення як це потрібно робити. «Я бачу у цьому тільки одну проблему, – що люди, які хочуть отримати замовлення надавати ці послуги, не пішли на збирання пакету документів на тендер», – додав голова Державної служби у справах ветеранів війни та учасників АТО. Він підкреслив, що другий тур розкриття пропозицій щодо закупівель відбудеться 1 вересня.

Ольга Богомолець повідомила, що в Україні є величезна база, яка має бути задіяна у реабілітації учасників АТО. «Сьогодні серед госпіталів ветеранів війни МОЗ України є 29 госпіталів, 20 госпітальних відділень. Загальна кількість – шість з половиною тисяч ліжок, які можуть працювати кожного дня, і надавати реабілітацію учасникам АТО», – розповіла вона.
Голова парламентського Комітету з питань охорони здоров’я звернула увагу, що деякі області незадовільно виконують свої обов’язки щодо фінансування, у тому числі лікування і харчування тих, хто перебуває у госпіталях ветеранів війни. Найбільш незадовільна ситуація, за її словами, у Чернівецькому, Волинському та Київському міському шпиталях. Також вона акцентувала, що на сьогодні реабілітацію, у тому числі психологічну, отримали 3682 особи. «Це абсолютний мізер, у порівнянні з тією кількістю, що була демобілізована», – підкреслила Ольга Богомолець. Такі області як Одеська, Дніпропетровська , Донецька і Запорізька не реабілітували практично жодного військового, при наявності фінансування учасники АТО не були направлені на реабілітацію, додала вона.

Пані Богомолець додала, що реабілітацію проходити можна не лише у шпиталях, і нагадала, що існує програма самоуправління для військових, розроблена Френком П’юселіком. Нині проведено 3 етапи курсів його тренінгів, за якими вже навчено понад 600 фахівців, що отримали навички роботи з пацієнтами з посттравматичним стресовим розладом.

Український кризовий медіа-центр