У вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у націю

Дата: 22.01.2018 Переглядів: 75

У День Соборності в Хмельницькому відкрили пам’ятну дошку Євгену Коновальцю.

Меморіальну дошку встановлено на будинку по вулиці Гагаріна, 18, в якому сьогодні розташована громадська приймальня Хмельницької міської ради.

В урочистих заходах взяло участь чимало городян, представників організацій, підприємств та установ, керівники міста та представники Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.

Політична та громадська діяльність Євгена Коновальця розпочалися зі студентських років, боротьби за український університет у Львові, діяльність у «Просвіті», Українському студентському союзі, Українській національно-демократичній партії. Потім була Перша світова війна і російський полон, але навіть  там  Коновалець продовжує пропагандистську і організаційну роботу після лютневої революції. Повернувшись в Україну, він бере участь у створенні  однієї з найбоєздатніших формацій – Армії УНР. Січові стрільці під проводом полковника Коновальця відзначились у антигетьманському повстанні, протидії більшовикам та денікінцям. Після поразки України у визвольних змаганнях Євген Коновалець не опустив руки, не піддався загальному відчаю і апатії. Він продовжує боротися за соборну та незалежну Україну .

“Як не буде в нас сили, не осягнемо нічого, хоч би все найкраще для нас складалося. Як жеж будемо мати силу, тоді вийдемо побідно з найгіршого лихоліття і здобудемо все, що нам треба” (Є.Коновалець).

Він шукає нові методи боротьби і знаходить їх. Разом з бойовими побратимами Коновалець створює і очолює Українську Військову Організацію (УВО), яка пізніше трансформується в Організацію Українських Націоналістів (ОУН).  Саме Євген Коновалець  підготував і висунув багатьох знаменитих діячів ОУН – Степана Бандеру, Романа Шухевича, Ярослава Стецька, Олександра Гасина та ін..

“Єдиний вождь української нації”, “голова держави”  – так пишуть про нього в пресі того часу. Коновалець налагоджує міжнародні зв’яки з Європою та Америкою. За його наказом було сформовано військовий штаб та школи з підготовки старшин тощо. Проводились постійні заходи по налагодженню підпілля на території України. Активну діяльність ОУН та популярність її лідера серед українців помічає ворог.  Сталінський режим замовляє вбивство лідера української нації. 23 травня 1939 року агент радянських спецслужб Павло Судоплатов передав Євгену Коновальцю вибуховий пристрій, замаскований під коробку цукерок.

“Волі українського народу до самостійного життя не знищать ні ворожі тюрми, ні заслання, бо Україна є нездобутнім бастіоном героїв і борців”, – ці слова Євгена Коновальця є гаслом теперешніх герої боротьби за Незалежність України, а його життя – прикладом незламності та самопожертви в ім’я України для сучасних захисників рідної землі.