«Ветеранський намет» на книжковому фестивалі – нагадування про те, що війна триває та про тих, хто захищає країну

Дата: 24.06.2019 Переглядів: 122

Саме такими думками обмінялися учасники офіційної презентації «Ветеранського намету» на книжковому фестивалі у Дніпрі «Book space», який розпочався 21 червня.

Історії окремих людей та цілих підрозділів, ситуаційних перестрілок та спланованих військових маневрів – це все яскраво й детально написано на сторінках ветеранських книжок. Ці книги створені безпосередніми учасниками подій на Донбасі. Військові, ветерани, волонтери змалювали й описали ті події та ситуації, в яких особисто брали участь, свідками яких були, максимально розлого, цікаво і, що важливо, абсолютно достовірно. Невідомі факти оборони Луганського та Донецького аеропорту, деталі про ті події, розповіді про героїв, які воювали в Іловайську, захоплювали псковських десантників у полон, знищували ворожу техніку та йшли кровавим «зеленим коридором».

«Ми перемагаємо там, де інші не можуть, ми так звикли», – так ще в другий день фестивалю заявив автор книг про війну, зокрема «Іловайський щоденник», «Війна, якої не було» Роман Зіненко, коментуючи наявність «Ветеранського намету» на книжковому фестивалі та висловлюючи бажання стати лідерами продажів серед інших на цьому заході.

У «Ветеранському наметі» представлено 57 книг 46 авторів. Варто зауважити, що кілька авторів розпродали свої книжки в повному обсязі ще на «Книжковому арсеналі» і попри велике бажання долучитись до проекту в Дніпрі не змогли, адже просто не встигли надрукувати додатковий тираж. Тим не менш, на «Book Space» завітали 10 нових авторів, яких не було на столичному фестивалі. Тож асортимент змінюється, незмінним лишається тематика книг та безпосередня причетність їхніх авторів до російсько-української війни.

«Що вам запропонувати? Який період цікавить: початок війни, наступальні дії 2014-ого, бої на Луганському, Донецькому, Маріупольському напрямку, проза, поезія, документалістика, історії про любов? У нас є все! За якою тематикою вам підібрати та запропонувати книжку?», – з такими словам до відвідувачів намету звертається беззмінний консультант, який й сам є ветераном-письменником Юрій Руденко.

Лише за перший день фестивалю у Дніпрі «Book space» до намету завітали та придбали книжки сотні відвідувачів. Серед яких представники обласної та міської влади, військові, волонтери та просто мешканці та гості Дніпра. Чимало людей приходять із дітьми та підлітками, які також роздивляються та обирають книжки собі.

«Ветерани пробивають собі шлях у соціум, і це одна з можливостей, повернувшись додому, розказати де ти був, що бачив, що пережив. Це те, що ховається в душі і через книги виливається на поверхню. Втім, це не значить, що у ветеранській літературі лише смерть, кров і біль, зовсім ні, там є і жарти, розповіді про дружбу і про любов», – розповів заступник міністра у справах ветеранів Олександр Терещенко.

«Цей проект ще й волонтерський, адже не лише воїни-ветерани були на війні. Волонтери також зробили чималий внесок, так само були на передовій, і їм є чим поділитись. І саме досвід пережитого військовими, волонтерами, вимушеними переселенцями на сторінках книг, які нині представлені в наметі», – розповів автор трьох збірок «Слово про війну» Василь Піддубний.

«Ми ветерани не є професіоналами в написанні і, тим паче, продажі своїх книжок. І нам дуже важливо, що нас сприймають і допомагають, організовують, надають можливість участі у подібних заходах і можливість встановлення нашої зеленої «архітектурної форми» – військового намету для продажу книг», – зауважив ветеран і письменник Юрій Руденко.

«Круто, що люди, які пройшли війну і продовжують її переживати, об‘єднуються, як в цьому випадку на базі спільного бажання писати книжки. Круто, що вони мають візію, як вони хочуть представити свою літературу в такому наметі, з певним оформленням. І я думаю, що символично, що ця локація дисонує з нашими білими наметами в стилі хай-тек, бо так само війна дисонує з життям. І ми дуже раді, що цей намет з‘явився на нашому фестивалі і ветерани представили свої книжки», – наголосила арт-директор фестивалю «Book space».

«Наш літературний боєкомплект готовий, і ми чекаємо на відвідувачів. Це не просто книжки – це частина тої душі наших ветеранів, того шматка їхнього життя на війні, це те, чим вони вирішили поділитися з оточуючими. Це частина адаптації та соціалізації учасників бойових дій, які так повертаються в мирне життя, не замикаються, не занурюються в свої особисті переживання та спогади, а мають мужність поділитись тим, що побачили та пережили», –розповів заступник міністра у справах ветеранів Олександр Терещенко.

Гості фестивалю мають можливість взяти участь в автограф-сесіях та презентаціях книжок від авторів учасників «Ветеранського намету».

За матеріалами сайту Мінветеранів