УКРАЇНЦІ НА БОЦІ ОБ’ЄДНАНИХ НАЦІЙ У ЧАСИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

Євген Березняк

Розвідник, Герой України, кавалер ордена Virtuti Militari (польський Орден військової доблесті). У 1944 р. очолював групу розвідників під кодовою назвою «Голос», яка діяла у Польщі. Капітан Євген Березняк був десантований у передмісті Кракова у серпні 1944 р.. Потрапив у руки гестапо, але зумів утекти. Найбільша заслуга – порятунок Кракова від руйнування. Після повернення на Батьківщину чекісти звинуватили його у перебуванні у полоні. Він був кинутий у фiльтрацiйний табір НКВД.

Анатолій Шапіро

Учасник визволення концентраційного табору Аушвіц, Герой України. Народився у 1913 р. в м. Костянтиноград Полтавської губернії у єврейській родині. За освітою інженер. Під час Другої світової війни командир окремого стрілецького батальйону 100-ї стрілецької дивізії. Нагороджений 20 орденами і медалями.

 

Василь Порик

Лейтенант Червоної Армії. Активний учасник Руху Опору у Франції в роки Другої світової війни, командир партизанського загону, що боровся проти німецьких окупантів у Північній Франції, член Центрального комітету радянських військовополонених у Франції, Герой Радянського Союзу (1964, посмертно).  Удостоєний звання Національний герой Франції, Герой  Радянського Союзу.

 

Володимир Янів

Підхорунжий Володимир Янів, офіцер довоєнної польської армії і колишній в’язень сталінських таборів. Штурм монастиря Монтекассіно в Італії, в якому закріпилися німецькі війська, став одним з найбільш кровопролитних боїв Другої світової війни. Головну роль в ньому зіграв корпус генерала Владислава Андерса. Одним з бійців корпусу був Володимир Янів. У складі армії Андерса він бився з нацистами на Близькому Сході і в Італії. Володимир Янів врятував п’ятьох офіцерів, за що був нагороджений вищою військовою нагородою Польщі – Орденом військової доблесті (Virtuti Military).

 

Богдан Панчук

Капітан Військово-повітряних сил Канади. У 1940 р., після початку Другої світової війни, вступив до Військово-повітряних сил Канади (ВПСК) і пройшов підготовку в галузі радіозв’язку. Наприкінці 1941 р. призначений на службу з канадськими силами, розміщеними в Європі. Був одним із організаторів і постійним головою Союзу Українських Канадійських Вояків, що діяв у Сполученому Королівстві із січня 1943 р. до січня 1946 р.

6 червня 1944 р. брав участь у висадці союзних військ у Нормандії, і відтак протягом двох років служив у Франції, Бельгії, Нідерландах і Німеччині. Кавалер Ордену Британської Імперії.

Михайло Опаренко

Уродженець Києва Михайло Опаренко зустрів Другу світову одним із перших: у складі 216 бомбардувальної ескадрильї Війська Польського. Після розгрому Польщі військами Гітлера і Сталіна евакуювався у Францію, а згодом Велику Британію, де продовжив службу. Був відзначений нагородами різних країн: двічі польським «Хрестом хоробрих», британськими «Зіркою за війну 1939—1945», «Зіркою за Атлантику», «Медаллю оборони» та «Медаллю за війну 1939—1945», а також французькими «Хрестом комбатанта-добровольця», «Хрестом комбатанта» та «Пам’ятною медаллю за війну 1939—1945».

Ніколас Міньо

Американський солдат українського походження воював у 1-й бронетанковій дивізії Армії США. 28 квітня 1943 р. рядовий Міньо самотужки кинувся в багнетну атаку на кулеметну позицію, яка зупинила наступ його роти. Знищивши біля 10 ворожих солдатів, він підняв у наступ весь свій підрозділ, але дістав смертельне поранення. Нагороджений найвищими відзнаками США: Медаллю Пошани армії США, медаллю Бронзова Зірка, медаллю Пурпурове серце та іншими.

Пітер Дмитрук

Канадського льотчика українського походження нацисти збили в небі над Францією. Та він врятувався і долучився  до французького руху опору, в лавах якого й загинув, та при цьому врятував мешканців містечка Ле-Мартр-де-Вейр від репресій. Нагороджений Військовим Хрестом Франції та канадською відзнакою «Будівничі Нації».

 

Анна Храплива

Канадка українського походження. Учасниця Другої світової війни, активістка Союзу Українських Канадійських Вояків. Була однією з перших українок, які пішли добровольцями до Канадського жіночого армійського корпусу. Несла службу у Великій Британії — з листопада 1942 року, та в Британській зоні окупації Німеччини. Відзначена Медаллю Британської Імперії, отримала звання підхорунжого.

Степан Вайда

Поручник 1-го Чехословацького армійського корпусу. Учасник Битви за Дніпро та боїв у Карпатах. Загинув у Польщі. Нагороджений Чехословацьким воєнним хрестом, Герой Радянського Союзу.