На День Незалежності України у Хмельницькому відкрили монумент загиблим Героям Небесної сотні

Дата: 30.08.2017 Переглядів: 48

У День Незалежності України у місті Хмельницький на перехресті вулиць Соборна та Героїв Майдану відбулося урочисте відкриття монументу загиблим Героям Небесної сотні.

Свого часу на цьому місці стояв пам’ятник радянському політичному та партійному діячеві Володимиру Затонському. Кілька років тому його спочатку розмалювали, а потім повалили місцеві активісти, накинувши мотузок на шию. З того часу місце пустувало, а серед місцевих скульпторів оголосили конкурс на пам’ятник Героям Небесної Сотні, який тривав шість місяців – до листопада 2014 року.

Кращий варіант пам’ятника героям Небесної сотні обирали з десяти проектів. До процесу вибору долучалися і мешканці Хмельницького, які залишали свої побажання у книзі відгуків. Авторами-переможцями стали відомі на Хмельниччині художник Роман Албул та нині покійний скульптор Микола Мазур.

«Пам’ятник Небесній сотні – це символ боротьби добра і зла, де добро перемагає», – зазначив один із авторів Роман Албул.

«Ідея зробити саме такий пам’ятник, у вигляді крила, прийшла, з епізоду, який стався у Римі, коли Папа Римський випускав голубів у молитві за Україну. Тоді на тих двох голубів напали чайка і ворон. Так от голуб над головою ворона, символізує перемогу України – це і є основна ідея пам’ятника», – каже скульптор.

В ескізі, який у жовтні 2014 року переміг на конкурсі, пам’ятник був дещо інший: на ньому не було облич і надпису «Україна понад усе!».

«Ці слова лунали найчастіше у лютому 2014 як у столиці, так і тут, у Хмельницькому. І символічно, що саме сьогодні, у 26-ту річницю відновлення української держави, хмельничани отримують місце, куди можна прийти, щоб подякувати кожному Герою Небесної сотні, який пішов у бій за країну і українців», – зазначив міський голова Олександр Симчишин.

Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять загиблих на Майдані Незалежності в Києві, під час Революції Гідності.

Пам’ятник освятив Владика Антоній Махота і помолився за упокій усіх, хто поклав своє життя за Україну.

На освяченні пам’ятника були присутні рідні та близькі Героїв Небесної сотні, які загинули під час Революції Гідності.

Довідково: з Хмельницької області в число Героїв Небесної сотні зараховано 10 осіб: Людмила Шеремет, Дмитро Пагор, Артем Мазур, Анатолій Корнєєв, Володимир Чаплінський, Віталій Васільцов, Олександр Клітинський, Микола Дзявульський, Сергій Бондарчук, Олександр Подригун.

Також до Дня Незалежності було відкрито мурал з зображенням воїна АТО.

Багато років на стіні одного з будинків в центрі міста Хмельницький (вул. Гагаріна) “красувалося” зображення серпа і молота з написом “Слава труду”. Минулого місяця комунальники зняли плитку і утеплили стіну. Потім її розмалювали.

Над п’ятиповерховим малюнком працював один майстер. Малював мурал хмельничанин Андрій Томчишин, який викладає в художній школі. Ідея картини вирішувалась колегіально. В робочу групу входили представники управління культури, управління торгівлі, житлово-комунального господарства і заступник мера Володимир Гончарук.

Художник Андрій Томчишин зазначив, що це – інтерпретація нашої народної картини козак Мамай. Виконано багато роботи, бо художник працюв не балончиками, а пензликами. Це не класичний козак Мамай, він – в формі наших вояків АТО – зазначив автор.

Перехожі зупиняються, розглядають величну картину, хтось фотографує. На небесному тлі художник намалював дерево, птаха, який летить і сонце, як символ життя та процвітання.