Олександр Алієв: Соціальні гарантії учасникам АТО. Практичні поради

Дата: 13.10.2017 Переглядів: 929

Про те, які соціальні гарантії для учасників АТО передбачені законодавством, як ці норми працюють на практиці, з якими проблемами стикаються ветерани та порадами щодо їх вирішення  розповів напередодні Дня захисника України в інтерв’ю для інтернет-газети Полтавщини “Події та коментарі” головний спеціаліст Північного міжрегіонального сектору Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції Олександр Алієв.

Журналіст газети Марина Франчук  поцікавилась, як працюють державні соціально-правові гарантії для демобілізованих учасників АТО, адже вони найперше відчувають потребу в медичному обслуговуванні.

– У Полтавській області три госпіталі для інвалідів війни – Полтавський, Кременчуцький і Лубенський. І на території обласної психлікарні ім. Мальцева є окреме відкрите психіатричне відділення інвалідів війни, – розповів Олександр Алієв. – У цих закладах повністю безкоштовне лікування. Учасник бойових дій може двічі на рік лягти на обстеження незалежно від того, чи у нього загострення хвороби, чи плановий огляд. А от у звичайних лікарнях часто проблеми з фінансуванням, оскільки основні кошти для цих категорій направляють на госпіталі. Тому є звернення, що військовослужбовцям доводиться купувати ліки. Але все вирішується одним дзвінком на «гарячу лінію» Департаменту охорони здоров’я – 0800505032. Реакція моментальна – перевірено неодноразово.

Безкоштовні ліки можна отримати у дільничного лікаря. Він обирає препарати зі списку безкоштовних, виписує рецепт і вказує аптеки, де можна отримати призначення.

– Зараз по зубопротезуванню, санаторно-курортним путівкам коштів закладено більше, ніж є охочих скористатися цією пільгою, – розповів Олександр Алієв. – Також нині всім, хто того потребує, доступне безкоштовне і першочергове протезування суглобів. Через соцзахист та протезний завод за висновком МСЕК безкоштовно можна отримати засоби технічної реабілітації – устілки, милиці, візок, ортопедичне взуття, штучні очі. Кому потрібне біонічне протезування, це можливо зробити, зокрема, за кордоном.

Послуги психологічної реабілітації за державною програмою передбачені за аналогією з санаторно-курортним лікуванням, але порядок ще не затверджений. Зараз демобілізованих учасників АТО обслуговує госпіталь, де комплексну допомогу надає психолог, психотерапевт, соціальний працівник. Головне, щоб учасник бойових дій чи інвалід війни не закривав очі на проблему.

– Якщо у людини, яка повернулася з зони бойових дій, протягом довгого періоду не нормалізується сон, пригнічений настрій, роздратованість, він забудькуватий, неуважний, не може спілкуватися зі своїм оточенням – це вже перші дзвіночки того, що варто звернутися за психологічною допомогою, – наголосила практичний психолог Полтавського обласного госпіталю ветеранів війни Анна Литвишко. – Якщо вчасно надати допомогу, можна нормалізувати стан бійця і повернути його до звичного життя. Якщо все запустити – не робити нічого або топити проблеми в алкоголі – це призведе до того, що стан стане хронічним і невиліковним. А якщо і виліковним, то тільки медикаментозно.

Отримати психологічну допомогу можна і без перебування на стаціонарі. На базі обласного госпіталю діє Центр психосоціальної реабілітації, куди можна звернутися за телефоном гарячої лінії 095 016 26 22 або прийти особисто з 8 до 16 год з понеділка до п’ятниці. Спеціалісти надають безкоштовні індивідуальні консультації або пропонують відвідувати групові заняття – арт-терапевтичні чи групи допомоги. Нещодавно почали залучати сінематерапію – перегляд кіно з подальшим аналізом. Психологічну допомогу постійно модернізують, вводячи нові види реабілітації.

Пільги на оплату комунальних послуг

Якщо раніше треба було оббігати масу інстанцій, вистояти в чергах, зібрати безліч документів, то нині для отримання пільги на оплату компослуг достатньо звернутися до соцзахисту з довідкою про склад сім’ї. І далі теруправління всі клопоти бере на себе.

-Квартплата, ком. послуги (газ, електрика, опалення, вода)

-Учасник бойових дій – знижка 75%

-Інвалід війни – знижка 100%

-Член сім’ї загиблого – знижка 50%

Опалення будинку:

Учасник бойових дій – знижка 75%

Інвалід війни – знижка 100%

Член сім’ї загиблого – знижка 50%

Житло й земля

Для ветеранів війни передбачене першочергове забезпечення житлом. Можна стати в чергу і чекати, поки забезпечить місцева влада. Також є програма 50 на 50%. Для участі в житловій програмі треба перебувати на житловому обліку. Для зарахування у чергу підставою є відсутність власного житла, реєстрація за договором оренди, у гуртожитку або в своїй родині, де житлова площа, поділена на кількість прописаних прямих родичів, не відповідає житловим нормам.

Крім того, передбачені позики на будівництво і ремонт будинків та квартир

– Для безкоштовного ремонту пільговик повинен мати право власності на житло. Ремонтують одне з приміщень, – додав Олександр Алієв. – Я б рекомендував обирати санвузол чи кухню, бо замінюють не тільки оздоблення, а й сантехніку, газову плиту, котел, змішувачі, ванну, унітаз тощо.

За словами представника Служби у Полтавській області, нині 30% звернень військовослужбовців стосуються земельних питань.

– Простіше з тими, хто згоден отримати землю будь-де. А от коли хтось хоче ділянку в конкретному місці, то часто виникають проблеми. Я б рекомендував брати землю будь-де й одразу віддавати її в оренду. Це буде приносити щорічний прибуток без будь-яких зусиль з вашого боку. Бо якщо взяти для ведення особистого селянського господарства, то туди ще треба вкласти гроші й сили, щоб отримати фінансову віддачу.

Олександр Алієв наголосив, що нині, як тільки вивільняється земельна ділянка, перед аукціоном 25% площі резервують для учасників АТО, що передбачає Постанова Кабміну №413 «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними». Це попереджає махінації з землею.

Транспортні послуги

Безкоштовний проїзд передбачений для учасників бойових дій та інвалідів війни, а на забезпечення автомобілем мають право інваліди війни.

– З 2016 року відшкодування пільгового проїзду для учасників АТО переклали на місцеві бюджети. За обласною програмою учасник бойових дій може оплатити повну вартість квитка, надавши посвідчення. У квиток вводять ПІБ і номер посвідчення. Потім цей квиток пільговик відносить у соцзахист і протягом 2-х тижнів йому повертають кошти на карту чи через «Укрпошту», – пояснив Олександр Алієв. – Якщо по Полтаві немає питань, то в області ситуація більш гостра. Особливо в сільській місцевості. Наприклад, у Чутовому немає автостанції й квиток взяти неможливо. Також багато бійців підсідають у рейсовий автобус у своєму селі й через відсутність автостанційного квитка не можуть отримати відшкодування.

До речі, усі учасники бойових дій, які самостійно їздять за кермом свого авто, можуть не оформлювати «автоцивілку». Тільки треба постійно мати з собою посвідчення УБД. При настанні страхового випадку є 3 доби для подання заяви.

Професійна та соціальна адаптація

Безробітний демобілізований може звернутися до Центру зайнятості, де йому запропонують здобути відповідну професію. А якщо учасник АТО працює, то він має право здобути додаткові навички, висловивши своє бажання в управлінні соцзахисту. Наприклад, пройти курси масажиста, отримати водійські права чи підвищення категорії. В інваліда війни в програмі індивідуальної реабілітації повинна бути відмітка про відсутність протипоказань за станом здоров’я.

Серед інших гарантій:

– 2 тижні оплачуваної додаткової відпустки для УБД та інвалідів війни, а для членів сім’ї загиблого – без збереження зарплати;

– виплати до 5 травня – УБД 1200 грн., інваліди війни – до 3500 грн., члени сім’ї загиблого – 600 грн.;

– пільги зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету.

Місцеві пільги для учасників АТО

На підсилення державних також діють місцеві соціально-правові гарантії. Їх індивідуально приймає кожна місцева влада.

– Обласна рада до державної 50% знижки на комунальні послуги вирішила з обласного бюджету покривати решту 50%. Але це 100% у межах встановлених норм, – зазначив Олександр Алієв. – Також у Полтаві безкоштовно харчують у дитсадках і школах дітей учасників АТО. Міська рада виплачує тисячу гривень демобілізованим. А з обласного бюджету оплачують путівки в санаторії Полтавщини. Крім того, в області створена комісія, що надає статус добровольця-учасника АТО.

Раз на рік учасники бойових дій та члени родини можуть звернутися до обласної ради з проханням про надання матеріальної допомоги на лікування чи вирішення соціально-побутових питань – до 5 тис. Поранені учасники АТО можуть отримати до 15 тис. грн. Члени сім’ї згиблого одноразово отримують 25 тис., потім їм ще перераховують фінансову допомогу на увічнення пам’яті.

З приводу питань  щодо практичної реалізації Олександр Алієв запрошує звертатись до  Полтавського сектору Державної служби у справах ветеранів війни та учасників АТО за телефоном 0532 60-64-47.

Інтерв’ю Олександра Алієва опубліковане на шпальтах газети новин та журналістських розслідувань з Полтавщини  “Події та коментарі” від 12.10.2017.