РОЗ’ЯСНЕННЯ СЛУЖБИ: ПОРЯДОК ВСТАНОВЛЕННЯ МЕМОРІАЛЬНИХ ДОЩОК

Дата: 20.06.2017 Переглядів: 3113

Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції з великою повагою відноситься до всіх учасників антитерористичної операції, які протистоять жорстоким та протиправним діям терористів на сході України, захищають наш спокій та незалежність нашої держави. Усвідомлюючи величезну трагедію рідних та близьких, які втратили у цій боротьбі самих дорогих їм людей, наш з вами обов’язок вшанувати та увічнити пам’ять загиблих героїв.

Однією з форм увічнення та вшанування пам’яті загиблих героїв, видатних осіб, визначних історичних подій, що відбулися в місті є встановлення пам’ятних знаків (пам’ятників, меморіальних об’єктів та меморіальних дощок).

Пам’ятник – це архітектурна або скульптурна споруда в пам’ять про визначну особу або подію.

Меморіальний об’єкт – пам’ятний знак, встановлений у визначених місцях міського ландшафту та/або інтер’єрах будівель, пов’язаних з історичними подіями, життям і діяльністю видатних осіб.

Меморіальна дошка – пам’ятний знак, встановлений на нерухомих історико-культурних об’єктах чи пам’ятних місцях, із текстом, що розкриває зв’язок історико-культурного об’єкта з історичними подіями чи визначними діячами.

Найбільш поширеною формою вшанування пам’яті загиблих учасників антитерористичної операції є встановлення на їх честь меморіальних дощок. Ключовим питанням під час влаштування таких дощок є дотримання вимог чинного законодавства. Адже після встановлення меморіальна дошка ставиться на облік, забезпечується її охорона та впорядкування, а що саме основне – її збереження та вшанування світлої пам’яті на довгі роки.

Ініціаторами встановлення меморіальних дощок на честь загиблих воїнів можуть бути як Президент України, Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, міський голова, міська рада, органи виконавчої влади, так і громадські організації, офіційні представники іноземних держав, установи, заклади, підприємства, політичні партії та творчі спілки, трудові колективи та органи самоорганізації населення, громадяни України, але дотримання вимог чинного законодавства та встановленого порядку повинно бути для всіх обов’язковим.

З цією метою, рішенням органу місцевого самоврядування розробляється та затверджується відповідне Положення про порядок встановлення пам’ятних знаків, меморіальних дощок, яким визначається відповідний порядок та перелік необхідних документів для підготовки рішення щодо їх встановлення.

Першочергово на ім’я очільника міста, села, селища подається клопотання про встановлення пам’ятних знаків, меморіальних дощок, в якому зазначається обґрунтування доцільності встановлення, а також пропонується місце розташування, зазначається, за рахунок яких коштів буде здійснюватися фінансування виготовлення і встановлення, та надаються пропозиції щодо подальшого балансового обліку об’єкту. До клопотання також додається біографічна довідка про людину та згода родичів загиблого (за згодою чоловіка, дружини, батьків або дітей), а також ескізний проект дошки, лист-погодження відділу культури і туризму, якщо будівля, на якій буде розміщено меморіальну дошку, віднесена до категорії об’єктів культурної спадщини, чи пам’ятний знак встановлюється в охоронній зоні.

Питання про встановлення пам’ятних знаків, меморіальних, анотаційних дощок виноситься на обговорення жителів населеного пункту, де такі встановлюються, після чого розглядається органами місцевого самоврядування.

Ініціатор здійснює заходи з передачі меморіальної дошки до комунальної власності міста, села, селища – у випадку, якщо дошку встановлено на будівлі чи території, що належить до комунальної власності міста, села, селища, або на баланс власника будівлі, на якій розміщено дошку, якщо будівля не є об’єктом комунальної власності міста, села, селища. Облікова інформація про меморіальні дошки відображається у паспортах, які містять відповідні копії документів та необхідну інформацію і зберігаються в органах місцевого самоврядування.

Зазначаємо, що меморіальна дошка встановлюється не раніше, ніж через один рік після смерті особи, пам’ять якої увічнюється, та в межах населеного пункту може бути встановлено тільки одну меморіальну дошку – за колишнім місцем проживання, роботи чи навчання.

Тож Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції закликає всіх небайдужих та ініціативних людей з відповідальністю відноситись до проведення заходів із встановлення меморіальних дощок, усвідомлюючи значимість таких подій, та забезпечення вшанування пам’яті загиблих героїв.

Водночас повідомляємо, що дана стаття не є нормативно-правовим актом, а носить інформаційний та рекомендаційний характер.

 

 

Відділ меморіальної роботи та з міжнародних питань

Департаменту по роботі з ветеранами війни та учасниками АТО

Державної служби України у справах ветеранів

війни та учасників антитерористичної операції