Як журналісти підіймають рейтинги 24 телеканалу

Дата: 18.07.2016 Переглядів: 373

Нещодавно на телеканалі новин “24” у програмі ”Центр розслідувань України”  був продемонстрований сюжет  під гучною назвою “Журналисты раскрыли схему хищения денег на лечение бойцов АТО” на тему психологічної реабілітації учасників антитерористичної операції, яка сьогодні, зважаючи на криваві події на сході країни, сприймається громадськістю близько до серця.

У вказаному сюжеті журналіст 24 каналу Максим Прокопенко  наголошує, що “ті, хто захищав українську державу, пройшов всі кола пекла”, повертаючись до мирного життя, насправді не отримують від держави очікуваної допомоги у вигляді психологічної реабілітації.

Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції  уповноважена заявити, що даний інформаційний матеріал розглядається не інакше, як провокація з метою дискредитації державної програми і Служби як її виконавця.

  До уваги учасників АТО та їх рідних, а також громадськості!

Служба інформує, що у 2015 році за результатами конкурсних торгів та переговорної процедури закупівлі, проведених у повній відповідності до чинного законодавства, було визначено 16 реабілітаційних установ різної форми власності, що надавали послуги з психологічної реабілітації учасникам АТО. 4811 учасників АТО з усіх регіонів України пройшли реабілітацію в цих установах. Більшість хлопців, які відвідали оздоровчі заклади, задоволені організацією самого процесу психологічної реабілітації, роботою психологів та відношенням до них персоналу установ, про що свідчать численні подяки від бійців та їх рідних, які надійшли до Служби (див. відгуки учасників АТО на сайті Служби)

У 2016 році планується, що 9282 нашим захисникам будуть надані послуги з психологічної реабілітації  у 13 реабілітаційних закладах, які стали переможцями конкурсних торгів, проведених у відповідності до Закону України “Про здійснення державних закупівель”.

За 5 місяців 2016 р. послуги з психологічної реабілітації отримав  941 учасник АТО (див. відгуки бійців). А всього з початку року для проходження психологічної реабілітації направлено майже дві з половиною тисячі воїнів АТО.

Також, в цьому напрямку активну діяльність проводять 5 центрів соціально-психологічної реабілітації населення, що знаходяться у сфері управління Служби. Так, у 2015 році до фахівців Центрів за соціально-психологічною допомогою звернулося  5518 учасників АТО, 5560 членів їхніх родин. З початку 2016 року центри соціально-психологічної реабілітації надали відповідні послуги 4469 учасникам АТО та 5720 членам їх родин.

Більш докладно ознайомитись  з інформацією щодо організації і реалізації послуг з психологічної реабілітації можна на сайті Служби у розділі “Дорожні карти“,”Психологічна реабілітація“, а також переглянути відеоматеріали та почути, як самі бійці оцінюють дану державну програму.

Безумовно, як в кожній новій складній справі, є певні труднощі. Але, не помиляється той, хто нічого не робить! І ми про це відкрито говоримо. І пов’язано це, в першу чергу, з тим, що в Україні на початок війни був повністю відсутній відповідний досвід у сфері надання психологічної допомоги населенню в умовах ведення бойових дій, а це означає і недосконалу  законодавчо-нормативну базу, і недостатню кількість  фахівців, які мають відповідний фах і досвід роботи, а також  низький  рівень обізнаності населення, як наслідок – відсутність звернення або відмова від допомоги.

Служба визнає, що були і проблеми в організації  надання послуг. На жаль, низька активність переважної кількості органів соціального захисту населення, недостатній рівень професіоналізму посадових осіб щодо організації направлення на психологічну реабілітацію учасників АТО, обмеженість часу не сприяло чіткому проведенню кампанії по виконанню програми у 2015 р.

Проте, ми не стоїмо на місті і докладаємо чимало зусиль, щоб оперативно вирішувати проблеми в організації психологічної реабілітації, адже Служба – це найперший державний орган, зацікавлений, щоб наші захисники отримали найякіснішу послугу з психологічної реабілітації.

   Так, ще наприкінці 2015 року Служба звернулася з ініціативою до Прем’єр-міністра України з пропозицією створення Національного центру психологічної реабілітації, який виконуватиме міжвідомчі і міждисциплінарні функції діагностичного, науково-практичного, навчально-методичного, інформаційного характеру і стане координаційним центром для мережі відповідних регіональних і місцевих реабілітаційних центрів, тобто основними завданнями Центру має стати вирішення багатьох проблемних питань, про які йшла мова вище.

Також Служба запропонувала якнайшвидше прийняти  Державну цільову програму з медичної, соціальної та психологічної реабілітації та адаптації учасників антитерористичної операції.

Натомість, автор сюжету, журналіст Максим Прокопенко, агент “ЦРУ”  не пересвідчується цим, навіть не намагаючись  проаналізувати надану йому інформацію, безапеляційно називає відповідь  Служби  “відпискою”, і робить висновок про повну відсутність психологічної допомоги бійцям АТО і розтрату коштів на її здійснення.

Для цього агент “ЦРУ” навмисно перекручує інформацію, наводить поодинокі випадки, де були непорозуміння з організацією відпочинку бійців АТО, пов’язані з діяльністю керівництва цих закладів та недоліками в роботі територіальних органів соціального захисту населення на місцях. Крім того, журналіст маніпулює фактами  та  вводить глядача в оману, коли приїздить проводити зйомку за поштовими адресами установ, які не завжди співпадають з адресами надання послуг. Дивує і правова неграмотність авторів сюжету, які  обурюються тим, що лоти виграють “навіть не санаторії, а товариства з обмеженою відповідальністю”, адже ТОВ,ЗАТ – це організаційно-правова форма підприємства.

Все це досить дивно, адже  на сайті Служби та на порталі “Державні закупівлі” є повна інформація про реабілітаційні установи.

Далі, незважаючи на роз’яснення фахівця Мінсоцполітики, що оплата послуг психологічної реабілітації не включає оплату інших послуг (проживання, харчування), автор каже, що саме психологічна реабілітація повинна стати “додатковим бонусом до відпочинку”.

Незрозуміло й те, чому автор сюжету спілкується в оздоровчих закладах з особами, які не мають ніякого відношення до питань психологічної реабілітації, і видає їх за експертів.

Також неправдою є відсутність контролю за діяльністю  реабілітаційних установ. Учасники-переможці закупівлі послуг з психологічної реабілітації після укладення договорів та початку роботи  перевіряються не тільки фахівцями Служби, але й представниками місцевих органів соцзахисту населення за участю центрів допомоги учасникам АТО, громадських об’єднань учасників АТО.

І, демонструючи всю цю нісенітницю, автори сюжету впевнені, що подали сенсаційну новину у справі боротьби з корупцією.

Насправді, журналісти програми “ЦРУ” 24 телеканалу своїм сюжетом свідомо формують  у захисників Вітчизни зневірення у допомогу держави, примушують їх повірити у так звані “факти розкрадання коштів”, чим наносять бійцям та їх рідним суттєву психологічну травму.

А як же журналістська етика – об’єктивно та збалансовано подавати інформацію заради інтересів всього суспільства, а не політичних сил чи окремих зацікавлених у цьому людей?

Сумно, панове журналісти. Але віриться, що рейтинги телеканалу у такий спосіб не підняти. А ось що вам вдалося, так це підтримка інформаційного демаршу російського агресора, якому “на руку” подібні “замовні” сюжети.

Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції офіційно  заявляє, що у своїй діяльності чітко дотримується норм чинного законодавства України, готова робити все можливе для підтримки учасників АТО,  усвідомлюючи, що здійснення на достойному рівні реабілітаційних заходів хлопцям, які пройшли пекло боїв в зоні АТО, – це мінімальна подяка за їх героїзм, заради  забезпечення соціальної стабільності та безпеки в суспільстві.

Державна служба завжди  прислухається до конструктивної критики та готова спільними зусиллями разом з громадськістю та  незаангажованими засобами масової інформації долати проблеми, які об’єктивно виникають під час організації нової для всіх справи.