Ветерани – моряки вшанували пам’ять захисників і визволителів Києва

Дата: 07.11.2016 Переглядів: 119

u-pamyatnyka-moryakamНапередодні 73-ї річниці визволення Києва від нацистських загарбників ветерани Київського вищого військово-морського політичного училища вшанували пам’ять моряків Дніпровського загону Пінської воєнної флотилії, які героїчно захищали Київ у серпні-вересні 1941 року.

А тоді, восени 41-го, після команди залишити Київ, моряки із сльозами на очах затопили свої кораблі, пообіцявши незабаром повернутися до них. Сформований батальйон морської піхоти у кількості приблизно 1100 бійців, в тому числі офіцерська рота, почав організований відступ на захід разом з бійцями 37-ї армії. 19 серпня в районі в полі біля Язвиної могили, що в кількох кілометрах за Борисполем, стався жорстокий бій з нацистськими військами. У тому бою полягла більшість моряків. Частину поранених фашисти захопили у полон, тримали їх у Сирецькому та Дарницькому концтаборах. У січні 1942 року близько 200 незламаних моряків-дніпровців було розстріляно у Бабиному яру.

bratska-mohylaПід час заходу київські ветерани-моряки спочатку відвідали Лук’янівське кладовище, де похована частина моряків Пінської воєнної флотилії, поклали квіти до пам’ятника та вшанували їх пам’ять хвилиною мовчання.

Далі шлях ветеранів пролягав за Бориспіль, де недалеко від траси Київ – Харків знаходиться Язвина могила. До неї веде ґрунтова доріжка, яку учасники заходу подолали у супроводі голови Бориспільської районної ради Організації ветеранів України М. А. Недождія та керівника Іванківського народного краєзнавчого музею П. Ф. Зінченко.

У 1947 році останки більш ніж 1800 воїнів з усіх поодиноких могил, що знаходилися на місці останнього бою захисників Києва, були звезені до  Іванкова і перепоховані у двох братських могилах у центрі села. Тут проводяться і нові перепоховання останків воїнів, яких до сих пір знаходять пошуковці біля Язвиної могили. Іноді вдається навіть встановити імена загиблих. Кілька років тому біля однієї з братських могил встановлено пам’ятний знак.

pamyatnyj-znakБратські могили впорядковані, знаходяться у зразковому стані, біля них завжди квіти. Для іванківців це святе місце, а розповіді старих, які у воєнні роки, будучи дітьми, бачили всі події власними очима, передаються майбутнім поколінням.

Ветерани також відвідали Іванківський краєзнавчий музей, де спільно з сільськими активістами провели імпровізований круглий стіл та оглянули експозиції музею. Тут зберігаються безцінні експонати – свідки героїчної оборони Київщини, економічного та культурного розвитку села, непростого сьогодення.

muzej