Визволення в’язнів концтабору «Освенцим» – незабутня дата

Дата: 01.02.2015 Переглядів: 256

27 січня 2015 року в Польщі відзначалася незабутня дата – 70-річчя визволення концентраційного табору “Освенцим”(Республіка Польща). З п’ятдесяти країн світу приїхали керівники держав, колишні в’язні концтабору смерті, делегації від громадських спільнот, щоб віддати шану мільйонам замордованих у крематоріях безвинних людей різних національностей.

Ось як згадує про цю подію безпосередня учасниця заходів Анастасія Гулей, голова Української організації борців антифашистського опору (колишніх політичних в’язнів фашистських концтаборів): «Багато тисяч людей, що приїхали з різних куточків світу, прослухали музику-реквієм, прочитали спільну молитву, поклали квіти та лампадки до могил загиблих. Мені довелося побувати на цьому грандіозному дійстві у складі урядової делегації, очолюваної Президентом України Петром Порошенком.

os2

Неможливо збагнути і передати всі почуття, які охопили мене під час цих траурних заходів… Пригадую ті дні, коли я, 17-річна бранка, в полосатому лахмітті, підстрижена, з номером на руці, а значить, приречена до страти, з болем у душі спостерігала, як натовпи людей щоденно гнали до крематоріїв. Як цілодобово з цих жерл піднімалось чорно-червоне полум’я та розносився по всій окрузі їдкий сморід горілих людських тіл. Як потім доводилося розсівати по полю прах людських тіл після крематорію. І при цьому чекати своєї черги, яка була написана катами на руці – 61369.

Були і інше відчуття… Вільної людини, що дожила до поважних літ і відчула увагу і шану від людей, яких поважаєш, яким довіряєш сучасне і майбутнє. Хочу висловити подяку всім, хто привітав мене з цією подією. Особливу вдячність висловлюю бійцям з Донбасу. Тримаймося!

os1

Треба також додати, що від України, на запрошення директора музею-концтабору “Освенцим”, у заходах з нагоди 70-ї річниці визволення концтабору, взяли участь й інші наші співвітчизники – колишні в’язні-жертви нацизму. Зокрема, голова Української спілки в’язнів-жертв нацизму Маркіян Демидов, член Української спілки в’язнів-жертв нацизму Ганна Стрижакова, представник Харківської організації борців антифашистського опору (колишніх політичних в’язнів фашистських концтаборів), професор Української інженерно-педагогічної академії (м. Харків) Ігор Малицький, ветеран війни, колишній боєць 1-ї Гвардійської танкової армії, який брав участь у визволенні концтабору “Освенцим” Микола Карпенко та проживає сьогодні у містечку Гнідин на Вінниччині.