Круглий стіл в Українському кризовому медіа-центрі: Актуальні питання соціального захисту учасників АТО

Дата: 14.09.2015 Переглядів: 326

Голова Державної служби у справах ветеранів війни та учасників АТО Артур Дерев’янко 11 вересня взяв участь у круглому столі в Українському кризовому медіа-центрі, на якому обговорювалися актуальні питання соціального захисту учасників АТО, зокрема механізму реалізації пільг, правової захищеності, інформування.

Останнім часом процедура отримання бійцями АТО статусу учасника бойових дій значно спростилася, однак проблеми, пов’язані з соціальною адаптацією демобілізованих та отриманням ними передбачених законодавством пільг вирішено лише частково, повідомили експерти під час брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

Леся Василенко, керівник ГО “Юридична сотня”, зазначила, що проблемою є недостатня обізнаність бійців і їхніх рідних про те, як вони можуть скористатися пільгами, на які мають право. “З усіх звернень, що надходять останнім часом, найбільше звернень зі Львова, Києва та Одеси. Це означає, що є проблема з інформуванням населення”, – повідомила експерт. За її словами, в невеликих містечках і селах проблема набагато більше, так як у багатьох людей навіть немає доступу до Інтернету. Пані Василенко зазначила, що Міністерству соціальної політики вкрай важливо організувати інформаційну кампанію для відповідних категорій населення і, зокрема, забезпечити достатню кількість друкованих матеріалів.

Роман Титикало, член “Асоціації адвокатів України”, звернув увагу на проблеми психологічної реабілітації учасників АТО, а також труднощі, що виникають у них в процесі отримання земельної ділянки.

Василь Шевченко, перший заступник Міністра соціальної політики, поінформував про діяльність Міністерства, спрямованої на вирішення проблем в галузі соціального забезпечення учасників АТО. Зокрема, він сказав, що Міністерство працює над розширенням мережі санаторіїв, в яких зможуть отримати путівки учасники АТО, над створенням механізму електронного приєднання до єдиної бази пільговиків: завдяки цьому бійці зможуть отримувати пільги, не звертаючись спеціально до управління соціального захисту. На забезпечення житлом сімей загиблих учасників АТО цьогоріч виділено 300 000 000 гривень, до кінця року планується забезпечити житлом 633 сім’ї.

55f2fb88562c6Він зазначив, що зобов’язання з оформлення технічної документації на земельні ділянки територіальні громади повинні взяти на себе. Пан Шевченко повідомив також, що Мінсоцполітики направило в кожен район близько 100000 гривень на соціально-психологічну і трудову реабілітацію учасників АТО. “Оскільки зберігається високий рівень безробіття, Міністерством соціальної політики було розпочато реорганізацію центрів зайнятості в служби зайнятості. Пріоритетним напрямком було допомогти у працевлаштуванні військовослужбовцям, безпосередньо повертаються з війни. Для цього повинні бути задіяні всі державні інструменти”, – зазначив він.

Артур Дерев’янко нагадав про проблему надання добровольцям статусу учасників АТО. “Відомчі комісії не хочуть брати на себе відповідальність визнавати добровольців учасниками бойових дій, але й не відмовляють. У результаті людина “зависає” між двома комісіями”, – повідомив пан Дерев’янко.

У той же час, повідомив він, вже відбулися певні позитивні зрушення: внесено зміни до законодавства, що розширюють можливості протезування бійців за кордоном, триває робота по внесенню змін до державного кадастру, що спростить отримання земельних ділянок; триває процес створення “єдиного вікна”, в якому учасники АТО зможуть вирішувати відразу всі питання з документами, а також спрощення процедур державних закупівель для бійців АТО. Зокрема, в місцеві органи соціального захисту населення вже передано 3 700 путівок до санаторно-курортних установи для учасників АТО, однак, як нагадав пан Дерев’янко, для їх отримання необхідно стати на облік в органах соціального захисту – одного наявності посвідчення для цього недостатньо. Крім того, виділено 64 мільйонів гривень на забезпечення житлом ветеранів АТО, які стали інвалідами внаслідок пошкодження нижніх кінцівок. “Ми працюємо з обладміністраціями персонально по кожному бійцю”, – додав він.

Голова Державної служби сказав, що вся інформація, яка йде від центральних органів влади, має поширюватись через засоби масової інформації і доноситись до людей: “інформацію про позитивні зрушення треба поширювати”. Він додав, що починають діяти представництва Служби в областях. “Вже в 17 областях розпочали працювати наші територіальні органи, які будуть вирішувати питання на місцях”.

Едуард Багіров, голова правління “Міжнародної ліги захисту прав громадян України”, запропонував максимально залучати професійних юристів до консультування учасників АТО та їхніх родичів. “Це обов’язок кожного юриста і адвоката – надати свій час і професійні навички та вміння для допомоги учасникам АТО та їх рідним, щоб їм простіше було жити в нашій правовій державі, де закони та нормативні акти не працюють – на жаль – так, як нам хотілося б “, – підкреслив він, додавши, що органам державної влади слід докладати більше зусиль для вирішення існуючих проблем, зокрема щодо інформування населення про механізм використання соціальних пільг, на які вони мають право. “Поки що не всі розуміють, що відбувається в країні – що йде війна, що необхідна консолідація, щоб і громадськість, і чиновники різних відомств об’єднали свої зусилля для вирішення наявних проблем”, – наголосив правозахисник.

На засіданні представником ГО “Координаційний центр допомоги учасникам АТО” Надією Левченко презентовано інформаційну брошуру “Пільги, гарантії та права учасників АТО” щодо існуючих державних пільг та гарантій для учасників АТО.

Про це повідомляє Український кризовий медіа-центр.