Психологічна допомога розпочинається з довіри (досвід Бородянського ЦСПР)

Дата: 09.10.2015 Переглядів: 951

У Бородянському Центрі соціально-психологічної реабілітації відбувся черговий ДЕНЬ ДЕМОБІЛІЗОВАНОГО БІЙЦЯ. Для групи учасників АТО з різних віддалених куточків району, які нещодавно повернулися з фронту до рідних домівок, фахівці підготували спеціальну програму, насичену важливою інформацією, спектром можливостей і доброзичливістю.

Як тільки на виклики сьогодення Бородянський центр соціально-психологічної реабілітації населення та його інформування з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи був переорієнтований на допомогу учасникам антитерористичної операції і розпочав роботу під егідою Державної служби України у справах ветеранів та учасників АТО – відбулися суттєві зміни у структурі діяльності організації, формах роботи та підходах до нової цільової групи.

Розпочалася й триває системна робота психологічного, соціального, реабілітаційного, організаційного, інформаційного та методичного характеру, направлена на вирішення соціально-психологічних проблем учасників антитерористичної операції та їх родин – з метою пом’якшення психологічних наслідків від травмуючих факторів суспільно-політичного й економічного характеру, стабілізації психологічного клімату у родині і спільноті та забезпечення доступу до актуальної інформації.

фото 1Однак надзвичайно важливо, яким буде перший крок бійця, який тільки-но повернувся з передової, в адаптації до мирного життя, психологічної реабілітації та інтеграції в спільноту. Як допомогти йому захиститися від тяжких руйнівних спогадів, щоб не перенести їх у родину. Бородянський Центр соціально-психологічної реабілітації, орієнтуючись на завдання, поставлені Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, та опираючись на партнерство місцевої влади, ОМС, соціальних служб району – запровадив День демобілізованого бійця, який проходить тоді, коли додому повертаються із зони АТО учасники бойових дій.

Спеціально підготовлена команда практичних психологів і соціальних фахівців – за окремою програмою, налаштованою на створення у демобілізованих воїнів почуття захищеного середовища, довіри, турботи, взаєморозуміння – проводить із ними кількагодинну зустріч. Компонентами цього спілкування стає ненав’язливе знайомство та анкетування, інформування про можливості соціально-психологічної реабілітації, актуальне правове та соціальне консультування, знайомство на практиці з Оздоровчим комплексом фізичної реабілітації ЦСПР.

фото 3

Особливе значення фахівці приділяють завершальному компоненту програми Дня демобілізованого бійця – невеличкому тренінговому заняттю з відпрацювання навиків саморегуляції шляхом аутотренінгу. Як показує досвід – налаштовані попередніми етапами зустрічі, демобілізовані бійці трохи розкриваються, йдуть на контакт і «піддаються» саморегуляції.

І, як наслідок, разом із приємним розслабленням учасники отримують відчуття психологічного комфорту, розуміння того, що є здатність управляти власними емоціями, контролювати свій психічний стан, а отже, володіти собою. Саме цього, зрештою, й прагнуть фахівці Центру: щоб після цієї зустрічі боєць відчув хоч найменші позитивні зміни у своєму самопочутті. А ще уловив і усвідомив той особливий «сигнал»: ТИ НЕ ОДИН ЗІ СВОЇМИ ПРОБЛЕМАМИ, ТИ МОЖЕШ ДОВІРИТИСЯ НАМ – І ТОБІ Й ТВОЇМ БЛИЗЬКИМ СТАНЕ КРАЩЕ.

Це надзвичайно важливо, адже полишаючи Центр кожен із цих особливих відвідувачів фактично робить свій особистий вибір – з чим прийде він сюди наступного разу. А отже, чи дозволить собі отримати таку необхідну допомогу. Чи повернеться, зрештою, душею і тілом до родини, до родинних цінностей, до інтересів громади.