Круглий стіл на тему: «Визначення статусу ветерана. Доцільність перегляду наданих статусів ветерана війни»

Дата: 15.05.2018 Переглядів: 357

15 травня у приміщенні Українського Національного інформаційного агентства „Укрінформ” проведено круглий стіл на тему: «Визначення статусу ветерана. Доцільність перегляду наданих статусів ветерана війни».

Організатори заходу – громадська організація «Всеукраїнська правозахисна організація «Юридична Сотня» та Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.

Метою круглого столу було обговорення статусу ветерана в Україні, доцільності перегляду наданих статусів ветерана війни (учасника бойових дій, інваліда війни, члена сім’ї загиблого), інших ветеранських статусів.

В Україні нараховується 1 млн 5 тис. 832 особи, які мають статус інваліда війни, учасника війни чи учасника бойових дій. З них близько 320 тис. є учасниками бойових дій через участь в АТО, а майже 474 тис. осіб – це “учасники війни”, які отримали статус за участь у Другій світовій війні.

Про це заявив заступник голови Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників АТО В’ячеслав Марченко під час “круглого столу” в Укрінформі на тему: “Визначення ветеранських статусів. Доцільність перегляду наданих статусів”.

“Витяг з єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги станом 1.01.2018 року передбачає, що сумарно по категоріям – інваліди війни, учасники війни та учасники бойових дій – у нас є 1 млн 5 тис. 832 особи”, – сказав він.

Зокрема, станом на 1 січня 2018 року в Україні нараховується 418 тис. 384 учасників бойових дій, з них майже 320 тис. є учасниками АТО, ще близько 60 тис. були учасниками війни в Афганістані, 13 тис. – учасники Другої світової війни.

Щодо учасників війни, то станом на початок року було обліковано близько 800 осіб, які отримали статус учасника війни через участь в АТО. Ще майже 474 тис. осіб – це особи зі статусом “учасник війни”, які отримали статус за участь у Другій світовій війні  (“люди, які працювали на оборонних підприємствах у тилу тощо”).

Згідно з даними відкритого єдиного реєстру, чисельність інвалідів війни становить 112 тис. 942 особи, з них 1-ї групи – 14 тис. 493 особи, 2-ї групи – 54 тис. 299 осіб, 3-ї групи – 44 150 осіб. По категоріям близько 50-60 тис. інвалідів є учасниками війни в Афганістані, ще близько 5 тис. – учасники АТО.

Марченко також зазначив, що в Україні потрібно врегулювати питання визначення поняття “ветеран”, врахувавши міжнародний досвід.

В Україні існує потреба щодо унормування поняття “ветеран” та визначення його статусу, і якими саме категоріями ветеранів займатиметься майбутнє міністерство у справах ветеранів.

Про це заявила голова ГО “Юридична Сотня” Леся Василенко під час круглого столу в Укрінформі на тему: “Визначення ветеранських статусів. Доцільність перегляду наданих статусів”.

“Немає на сьогоднішній момент відповіді, якими саме категоріями має займатися майбутнє відомство (міністерство України у справах ветеранів – ред.)”, – сказала вона.

Василенко нагадала, що, згідно зі статтею 4 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщині чи в бойових діях на території інших держав. Водночас, у тому ж законі є низка категорій ветеранів: учасник бойових дій, учасники війни, інваліди війни, члени сімей загиблих (померлих), ветерани військової служби, постраждалі під час Революції гідності, особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною.

За словами голови “Юридичної сотні”, крім проблеми з визначенням статусу, в Україні існує проблема з обліком, статистикою кількості ветеранів — різні відомства мають різні цифри.

Водночас, крім основного закону “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, в інших законах є також згадки про ветеранів — ветеран праці, ветеран військової служби, ветеран органів внутрішніх справ, ветеран Національної поліції, ветеран податкової поліції, ветеран державної пожежної охорони, ветеран Державної кримінально-виконавчої служби, ветеран служби цивільного захисту, ветеран Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України.

Також у законодавстві містяться різні визначення щодо того, хто вважається учасником бойових дій.

“Питання виникає в тому, що з одного боку у нас є бойові дії, у нас є служба у збройних силах, в силових структурах, яка покликана на те, щоб людина захищала безпеку та територіальну цілісність держави. А з іншого боку в нас є особи, які брали участь у діяльності, яка лише в широкому сенсі має відношення до захисту та оборони держави”, – заявила Василенко.

Відео круглого столу 

Використанні матеріали Українського Національного інформаційного агентства „Укрінформ”.

Фото – Любімов Євген