Миколаївці вшанували пам’ять в’язнів концентраційних таборів

Дата: 11.04.2018 Переглядів: 109

У середу, 11 квітня, миколаївці зібралися на місці колишнього концтабору «Шталаг-364» селища Темвод аби вшанувати пам’ять в’язнів, загиблих у страшних місцях смерті.

Вшанувати жертв концтаборів прийшли представники обласної та міської влади, небайдужі жителі міста Миколаєва. Серед присутніх – представник Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції у Миколаївській області Павло Саєнко (фото).

Зі сльозами на очах присутні вшанували хвилиною мовчання загиблих в’язнів концентраційних таборів та поклали квіти до пам’ятного знаку на місці колишнього концтабору «Шталаг-364» селища Темвод.

Довідка:

Концтабір «Шталаг-364» у селищі Темвод – один із найбільших регіональних німецьких таборів для радянських військовополонених на Півдні України. Тут були закатовані та розстріляні понад 30 тис. військових. Мав філії в Первомайську, Вознесенську, Новій Одесі, Себиному, на суднобудівних заводах імені Андре Марті (нині ЧСЗ), 61 Комунара, потім в Херсоні та Одесі.

Комплекс споруд цього табору складався з 26 двоповерхових бараків з розрахунку на 70 тисяч полонених. Звірства, які вчинялися в концтаборі, були не меншими, ніж у сумно відомому на весь світ “Освенцемі”. Жертв катували, доводили до канібалізму та морально знищували.

За роки фашистської окупації в “Шталаг-364” загинули майже всі полонені, а це до 70 тисяч осіб. Останні 30 тисяч віддали душу на початку 1944 року. Нових жертв примушували виривати небіжчиків-полонених і спалювати, щоб радянські війська потім не змогли оцінити масштабів злодіянь. Згодом, такий же фінал чекав і на інших ув’язнених. Тільки частину військовополонених чекала інша доля: кого не встигли знищити, вивезли в “Дулаг-162” (у 19431944 р.), інших – у “Шталаг Європи”.

П. Саєнко (фото) за матеріалами Миколаївської ОДА.